Súsošie bratov Šťastných v Quebecu!


Našej legendárnej bratskej trojici sa dostalo veľkej pocty v Kanade.

Zdroj: © Le Soleil, Patrice Laroche

Legendárnej bratskej trojici hokejistov Šťastných, ktorí patria k idolom aj nášho Tomaggia, sa dostalo pocty v podobe odhalenia spoločného súsošia v kanadskom Quebecu. Slávnostná udalosť sa uskutočnila pred halou Videotron Center, v ktorej Peter, Anton a Marián spoločne nastupovali v drese tímu NHL Quebec Nordiques. 

Vzniku sochy predchádzalo hlasovanie obyvateľov mesta o tom, ktorý hráč má byť zvečnený pred halou. Až 45 percent z 20.000 hlasujúcich vybralo Petra Šťastného.Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj starosta Quebecu Régis Lebeaume a veľvyslanec Slovenskej republiky v Kanade Vít Koziak. 

Quebec Nordiques pôsobili v NHL v rokoch 1979 a 1995, potom sa presťahovali do Colorada. Peter Šťastný je historickým lídrom kanadského bodovania tohto tímu. V jeho drese nastupoval v rokoch 1980-90 a zaznamenal 380 gólov a 668 asistencií. Jeho brat Anton pôsobil v tíme iba o rok kratšie a dosiahol 252 gólov a 384 asistencií. Marián si s bratmi zahral štyri sezóny v rokoch 1981-85 a pripísal si 98 gólov a 153 asistencií.

"Slováci boli vždy hrdí na to, čo v hokejovom svete dokázali bratia Marián, Peter a Anton Šťastní. Toto krásne gesto je symbolickým ocenením toho, čo priniesli klubu Quebec Nordiques a jeho fanúšikom. Mám z toho radosť a úprimne všetkým trom bratom a ich rodinám blahoželám," uviedol prostredníctvom oficiálnej tlačovej správy minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Pozrite si video zo slávnostného odhalenia: