HECNI SA! Banskobystrický maratón


Tento týždeň si v Hecni sa! zabehá Tomaggio.

Tomaggio bude nasadený na trať dlhú 21 km, ale nebude na to sám. Rozdelia si štafetu Tomaggio, hokejista Tomáš Surový a niekto z vás, našich poslucháčov. Nenechajte si to ujsť a hláste sa do Hecni sa! 

Banskobystrický maratón - prvé veľké bežecké podujatie "po Korone" sa uskutoční 5.júna v Banskej Bystrici. Jediný večerný maratón v Strednej Európe a tretí najväčší maratón na Slovensku bude výnimočným i vďaka tomu, že ide o prvé podujatie tohto druhu po viac než roku paralýzy celého segmentu zážitkových behov v dôsledku pandemických opatrení. "Postupujeme na základe platnej výnimky pre športové podujatia jednorazovej povahy. Pokiaľ sa situácia neuvoľní, v deň podujatia budú všetci účastníci povinní disponovať negatívnym Covid testom nie starším ako 12 hodín. Priestor podujatia bude vymedzený výhradne pre platne registrovaných účastníkov, za dodržania najprísnejších bezpečnostných opatrení - ideme dokonca nad rámec momentálne platných požiadaviek, pretože bezpečnosť účastníkov je pre nás prvoradá," zrhnul na margo opatrení jeden zorganizátorov Peter Fabok.

História Banskobystrického maratónu začala v roku 2012. Trať prvých ročníkov viedlačlenitým terénom centra Banskej Bystrice. Išlo o maratón s najväčším prevýšením spomedzi mestských maratónov na Slovensku. V roku 2018 sa trať zmenila na rýchlu okruhovú, s dobehom na atletickom Štadióne SNP na Štiavničkách. Celý koncept sa zmenil na večerný. Pribudli kolieskové disciplíny - inline a športové kolobežky.

Banskobystrický maratón je jediným večerným mestským maratónom v Strednej Európe. Ide o naozaj multišportový koncept, kde popri bežcoch súťažia inline korčuliari  (Majstrovstvá Slovenska) a kolobežkári (Majstrovstvá Slovenska). Kuriozitou sú aj neoficiálne Majstrovstvá Sveta v polmaratóne naboso a tradične si na polmaratónskej trati zmerajú sily aj zamestnanci Ministerstva Obrany na rezortných Majstrovstvách Slovenska. Zážitkový koncept pre najširšiu aktívnu verejnosť ponúka okrem maratónu, polmaratón, polmaratónsku trojčlennú štafetu a hobby beh na 3,4km. Kto si netrúfne na 21km na korčuliach či kolobežke, môže skúsiť hobby 7km okruh, vhodný aj pre rodiny s deťmi. Banskobystrický maratón je zároveň najväčším dobrovoľníckym projektom na Strednom Slovensku s viac než 200 aktívnymi dobrovoľníkmi.


Registrácia na maratón bude otvorená v piatok 4.6. od 9:00 do 19:00 a v sobotu 5.6. od 9:00 do 19:30.

Hláste aj do Hecni sa! aj vy a možno si s Tomaggiom zabeháte už túto sobotu: