Get5 úspešne dokončené!


Mário Kovár absolvoval ako prvý slovenský triatlonista 5 veľkých triatlonov za 5 dní po sebe na trase 1130 kilometrov okolo Slovenska.

Zdroj: Mario Kovar

 „Táto veľká výzva sa stala mojim malým snom. Možno sa za tých päť dní po Slovensku dozviem o sebe viac ako kedykoľvek predtým,“ hovoril Mário s pokorou ešte pred päťhviezdičkovým triatlonom, ako si ho sám pracovne nazval. Nevídaná výzva, šialenstvo, duchovná výprava, dalo by sa to pomenovať akokoľvek, on to poňal ako skúšku svojich fyzických a mentálnych hraníc. Mário, ktorý  trénoval mesačne okolo 100 hodín, sa intenzívne pripravoval na tento výkon už od septembra minulého roku.

A my sme ho vyspovedali v Rannom Rocku s Tomaggiom:

Mário vrámci GET5 každý deň absolvoval jeden veľký triatlon, čo v preklade znamená 3,8 km plávania, 180 km bicykel a 42,2 km beh! Začal 30. júla  v "domovskej" priehrade Kráľová nad Váhom. Rodák zo Šale spúšťal svoje GPS hodinky každé ráno v inej priehrade, vždy okolo šiestej hodiny. Nenaspal toho veľa, každú noc tak štyri - päť hodín. Vstával ráno o piatej, naraňajkoval sa a sústredil sa na to, čo príde. Plával zakaždým v čase okolo hodiny a 15 minút.

Krátka zastávka v „depe“ vyzliecť neoprén, obliecť sa do cyklistického, obuť tretry, druhé raňajky a začal šliapať do pedálov. 180 kilometrov. Prvé dva dni smerom na východ, ďalšie dva popod Vysoké Tatry späť na západ.

Do vody sa mu ani jedno ráno nechcelo. Bicykel si užíval, až na niektoré náročné prevýšenia. Južná trasa cez priehradu Ružiná, kde plával druhý deň bola náročnejšia kvôli hustej premávke a niektoré úseky, ktoré síce boli krásne, bicykloval na nekvalitnom asfalte. Prvý deň ho preveril aj mentálne, keď sa po pár kilometroch behu spustila silná búrka, ktorá strhávala stromy. Pred dažďom sa ukryl do sprievodného vozidla, vedľa ktorého spadol strom a strhol so sebou aj elektrické vedenie. 

 „Bude to všetko o hlave,“ tvrdil Mário tesne pred prvým dňom. A v hlave si stanovil, že sa pokúsi každý deň ukončiť triatlon s časom okolo 12 hodín. 

 Posledný piaty deň bol súťažný! Piaty triatlon sa rozhodol absolvovať na Majstrovstvách Slovenska v triatlone Slovakman 226 v Piešťanoch. Vo Váhu „krauloval“ spolu s ďalšími 155 triatlonistami, medzi ktorými nechýbal ani favorit – jeho tréner a poradca Petr Vabroušek. (v Piešťanoch opäť vyhral). Mário zaplával svoj najlepší čas za všetkých päť dní – 1 h 12 min. Na bicykli si strážil nízke tepy, aby sa „neutrhol“ a pri behu dokázal zo seba vydať aj to posledné.  Posledný maratón dal sa 3 hodiny 21 minút!

Do cieľa prišiel v najkratšom čase za ostatných 5 dní. Za neuveriteľných 10 h 15 min 58 sec! Bol unavený, mal ubolené nohy, ale zároveň hrdý na seba a svoj tím.    

GET5 - to je 5 dní, 5 triatlonov, 1130 kilometrov. Mário to dal! Ako prvý a jediný Slovák absolvoval čosi, čo sa vo svete koná len na Havajských ostrovoch a štartovné sa pohybuje do desaťtisíc dolárov. Budúci rok by Get5 rád zorganizoval opäť. Ako prvý ročník na európskom kontinente. Pozve triatlonistov a ultra nadšencov zo sveta a tajne verí, že sa pridá aj niekto zo Slovenska, prípadne jeho tréner Petr Vabroušek, ktorý má síce rád šialené výzvy, ale predovšetkým rád súťaží.