Vlhová dosiahla svojej najlepšie umiestnenie v super-G!


Gratulujeme a mrzí nás zrušenie nedeľnej alpskej kombinácie!

Zdroj: Petra Vlhová/FB

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v sobotu dosiahla svoj najlepší výsledok v super-G Svetového pohára v kariére. V talianskom stredisku La Thuile skončila tesne za pódiom na štvrtej priečke s mankom 39 stotín sekundy na víťazku Ninu Ortliebovú z Rakúska.

Na druhej priečke skončila so stratou jedinej stotiny sekundy líderka SP Talianka Federica Brignoneová, tretia bola vedúca žena poradia disciplíny Švajčiarka Corinne Suterová (+0,07). Pre 23-ročnú Ortliebovú to bol premiérový triumf vo Svetovom pohári v kariére. "Prvýkrát som išla na tejto zjazdovke a som šťastná, že je z toho hneď víťazstvo. Bolo to extrémne náročné, no jazda sa mi vydarila. V Crans Montane som bola v zjazde s malou stratou tretia, dnes mi šťastie so stotinkami naopak prialo," uviedla Ortliebová, dcéra olympijského víťaza i majstra sveta v zjazde Patricka Ortlieba.

Vlhová previedla napriek problémom s chrupavkou v kolene výbornú jazdu. Na trať sa spustila so štartovým číslom 16 a na prvých dvoch medzičasoch bola rýchlejšia ako líderka Ortliebová o sedem resp. osem stotín. V druhej polovici iba mierne stratila a napokon jej na pódium v predposlednom super-G v prebiehajúcom ročníku chýbalo 32 stotín sekundy. V tejto sezóne sa už v super-G predtým dvakrát dostala do elitnej desiatky - v Bansku skončila šiesta a v Ga-Pa na deviatej priečke. Na konto jej do hodnotenia SP pribudlo 50 bodov, z tretej priečky stráca v celkovom poradí na Brignoneovú 189 bodov.

Ani v La Thuile neštartovala priebežne druhá žena celkového poradia seriálu Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá prerušila sezónu po úmrtí otca. Vlhová na ňu momentálne v SP stráca 36 bodov, do karát Slovenke nezahralo zrušenie budúcotýždňového podujatia v Ofterschwangu bez náhrady, mali sa tam ísť obrovský slalom i slalom.

Brignoneová má na čele SP náskok 153 bodov pred Shiffrinovou a sľubnú pozíciu na zisk veľkého glóbusu. "Tá stotinka ma veľmi hnevá," povedala Talianka pre ORF. "Boli to domáce preteky, nohy sa mi triasli. Samozrejme, že myslím na celkové prvenstvo, ale to budeme vedieť až na konci sezóny." Na čele hodnotenia super-G zostala Suterová o 19 bodov pred Brignoneovou.
Preteky v La Thuile boli ohrozené pre šíriaci sa koronavírus v Taliansku, napokon ich FIS odobrila s obmedzeným počtom divákov i s viacerými ďalšími opatreniami. V nedeľu je na programe kombinácia.

super-G žien: 1. Nina Ortliebová (Rak.) 1:11,72 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,01, 3. Corinne Suterová (Švajč.) +0,07, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,39, 5. Marta Bassinová (Tal.) +0,51, 6. Ester Ledecká (ČR) +0,55, 7. Elena Curtoniová (Tal.) +0,78, 8. Joana Hählenová (Švajč.) +0,82, 9. Wendy Holdenerová (Švajč.) +0,95, 10. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) +0,98

poradie v SP (30 z 38): 1. Brignoneová 1378, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1225, 3. VLHOVÁ 1189, 4. Suterová 837, 5. Bassinová 817, 6. Holdenerová 791, 7. Gutová-Behramiová 616, 8. Michelle Gisinová (Švajč.) 591, 9. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 556, 10. Ledecká 503

Zdroj: TASR