Sagan sa predstaví na Gire!


Peter Sagan absolvuje budúci rok premiéru na Giro d´Italia.

Zdroj: Prete Sagan/FB

To čo si doteraz všetci šuškali, je už vonku. Slovenský cyklista Peter Sagan sa v roku 2020 premiérovo predstaví na Giro d'Italia. Oznámil to vo štvrtok počas oficiálnej prezentácie trasy pretekov v Miláne. Giro je jediná z troch Grand Tours, na ktorej sa Sagan ešte nezúčastnil.

V poradí 103. ročník podujatia odštartuje 9. mája časovkou jednotlivcov v Budapešti a vyvrcholí 31. mája v Miláne. Tri úvodné etapy sa pôjdu v neďalekom Maďarsku a okrem prvej, ktorou je individuálna časovka, má v ďalších Peter nádej na víťazstvo.  

"Ak sa dovtedy nič nestane, v máji 2020 budem prvýkrát štartovať na Gire. Uvidíme, čo prinesú prvé tri etapy v Maďarsku. Je skvelé, že budem môcť pretekať tak blízko od slovenských hraníc. Som presvedčený o tom, že sa na mňa príde pozrieť veľa slovenských fanúšikov a počas celej trate ich bude počuť," uviedol Sagan.

Sagan priznal, že Taliansko je jeho "srdcovka". "Takmer každý rok štartujem na pretekoch Tirreno-Adriatico, na talianskych cestách často trénujem. Taliansko malo v mojom srdci vždy špeciálne miesto. V roku 2008 som tu získal prvý titul majstra sveta v cross country, keď som sa venoval ešte predovšetkým horskej cyklistike. Počas profikariéry som dlhé roky jazdil za talianske tímy. Každý cyklista sníva o tom, že raz bude štartovať na Gire," dodal trojnásobný majster sveta.

Po oznámení štartu na Gire bolo otázne, aký súťažný model zvolí Sagan na nasledujúci ročník, keďže ide o olympijský rok a preteky s hromadným štartom v Tokiu sú na programe len sedem dní po skončení Tour De France. Sagan sa v uplynulých rokoch navyše pravidelne predstavoval na jarných klasikách, ktoré vrcholia krátko pred štartom Gira.

Šéf tímu Bora-hansgrohe Ralph Denk však potvrdil, že Sagan bude v roku 2020 štartovať nielen na Gire, ale aj na Tour. "Vždy som hovoril, že Petrov súťažný plán sa v budúcnosti zmení. V novej sezóne do jeho programu prvýkrát pribudne Giro, na ktorom by mal bojovať o dres pre víťaza bodovacej súťaže. Saganovi fanúšikovia vo Francúzsku však nemusia mať žiadne obavy. Peter sa v júli predstaví na Tour, kde bude obhajovať zelený dres," citovala slová Denka agentúra DPA.

Zdroj: TASR