Začína NHL aj s deviatimi Slovákmi!


Štyrmi zápasmi odštartuje v noci na štvrtok 103. ročník zámorskej NHL.

Zdroj: Jaroslav Halak FB page

Deväť slovenských hokejistov by sa malo objaviť na štarte novej sezóny zámorskej NHL

Martin Fehérváry by mal v noci na štvrtok na ľade šampióna St. Louis Blues absolvovať debut v NHL, a to ešte len vo veku 19 rokov, a to dokonca v prvej obrannej dvojici Capitals po boku elitného beka Johna Carlsona. "Zaslúžil si miestenku v tíme. Myslím si, že je dôležité, aby hral v úvodných zápasoch. Neviem, či si ho ponecháme v mužstve celú sezónu, uvidíme, ako sa bude jeho hra ďalej vyvíjať. Chceme urobiť to najlepšie pre neho. Chceme mu dať šancu ukázať sa a byť úspešný," povedal na adresu Fehérváryho generálny manažér Capitals Brian MacLellan.

Tomáš Jurčo po minulej vydarenej sezóne v AHL a dobrom kempe podpísal ročný kontrakt s Edmontonom. V príprave dostal šancu zahrať si s hviezdnym Connorom McDavidom a v štyroch zápasoch v drese Oilers nazbieral päť bodov (3+2). Ich spolupráca bola taká úspešná, že ich tréner Dave Tippett plánuje v úvodnom dueli proti Vancouveru postaviť spoločne v prvom útoku aj s ďalšou novou posilou "olejárov" Jamesom Nealom.  "Bol to pre mňa dobrý kemp, ale je to len začiatok. Musím aj naďalej robiť to, čo som robil doteraz. Snažím sa tvrdo pracovať, príliš na seba netlačiť a nemyslieť na veci, ktoré neovplyvním," vyslovil sa Jurčo pre zámorské médiá.

Aj napriek veľkej konkurencii zostal v prvom tíme Toronta Martin Marinčin, ktorý by mohol začať v tretej obrannej formácii Maple Leafs spolu so švédskym nováčikom Rasmusom Sandinom. Dvadsaťpäťročný zadák štartuje už svoju piatu sezónu v drese Toronta, stále však musí bojovať o pevné miesto v zostave.

Stabilnú pozíciu si vlani v defenzíve Tampy Bay vybudoval Erik Černák. V tohtoročnom kempe ju potvrdil a tak ročník zrejme začne v druhej obrannej dvojici po boku skúseného Ryana McDonagha, čím nadviaže na ich doterajšiu úspešnú spoluprácu.

Najväčšou osobnosťou spomedzi Slovákov v NHL je Zdeno Chára. Kapitán Bostonu začne v zámorí už svoju 22. sezónu, z toho dvanástu v drese Bruins. K titulu najvyšší muž NHL mu pribudne vo veku 42 rokov aj honor najstaršieho aktívneho hráča.  Chára, ktorému chýba iba 15 štartov k méte 1500 odohratých zápasov v základnej časti, by mal byť už fit po letných operáciách lakťa a zlomenej čeľuste.

 Jaroslav Halák bude znovu bojovať o miesto v bránke Bostonu s Tuukkom Raskom. Fín pri minulosezónnej ceste do finále potvrdil, že je stále tímová jednotka, Halák sa však bude snažiť získať čo najväčší čas v bránkovisku, ako tomu bolo v prvej polovici vlaňajšej sezóny, keď sa Raskovi až tak  nedarilo.

V Montreale by mal patriť k ofenzívnym ťahúňom Tomáš Tatar. V minulom ročníku - jeho prvom v drese Canadiens - si vylepšil osobné sezónne maximá s 58 bodmi a 33 asistenciami.

Novú kapitolu otvára obranca Andrej Sekera. Po vykúpení zmluvy v Edmontone sa po otvorení trhu s voľnými hráčmi upísal ambicióznemu Dallasu, kde by mal rozdávať skúsenosti mladým zadákom.

Dres zmenil v lete aj Richard Pánik, ktorého čaká prvý súťažný zápas za Washington. S Pánikom sa počíta na úvod na pravom krídle tretieho útoku s Larsom Ellerom a Carlom Hagelinom, nie je však vylúčené, že ak sa mu bude dariť, môže sa posunúť vyššie.

Na súpiske Ottawy stále figuruje aj Marián Gáborík, pre pretrvávajúce problémy s chrbtom ho však vedenie klubu zapíše na listinu dlhodobo zranených hráčov, na ktorej bol aj celú minulú sezónu. Jeho zdravotné problémy sú také vážne, že 37-ročný slovenský krídelník pravdepodobne už v profesionálnej kariére pokračovať nebude.

V AHL budú okrem, Cehlárika s Daňom, ktorých si nikto nevybral z listiny nechránených hráčov čakať na svoju príležitosť aj brankár Adam Húska (NY Rangers), útočníci Marián Studenič (New Jersey), Martin Pospíšil, Adam Ružička (obaja Calgary) či Róbert Lantoši (Boston), ktorý má zatiaľ podpísanú iba zmluvu s farmou "medveďov" Providence. Pozvánku do prvého tímu láka aj obrancu Christiána Jaroša, ktorý pravidelne nastupoval za Ottawu v minulom ročníku, no na konci kempu ho vedenie Senators prekvapujúco poslalo na farmu do Belleville.

Zdroj: TASR