Dnes držíme palce Petrovi Saganovi (organizátori skrátili trať)!


Na MS v Anglicku bojuje o štvrtý titul

Zdroj: Peter Sagan/FB

O 10.00 odštartovali na preteky mužov kategórie Elite. Na štart sa postaví aj štvorica našich Erik Baška, Juraj Sagan, Ján Andrej Cully a Peter Sagan. Profil trasy v anglickom grófstve Yorkshire pasuje Petra Sagana medzi najväčších favoritov na triumf, čím by sa so štyrmi zárezmi osamostatnil na čele historických tabuliek. Oproti poslednému úspešnému šampionátu v Nórsku mu síce budú asistovať iba traja krajania, no prvé dva tituly vyhral len s dvomi pomocníkmi.

Sagan zvolil podobnú prípravu ako v predchádzajúcich rokoch a do dejiska šampionátu sa presunul len dva dni pred pretekmi. Dobrú formu ukázal v Kanade aj na dvoch klasikách v Belgicku. Sám si posledné pretekársky víkend pre MS pochvaľoval: "Bol to výborný pretekársky víkend v Belgicku a cítim sa byť dobre pripravený. Už sa plne sústredím na majstrovské preteky v Yorkshire. Budú to naozaj veľmi ťažké preteky, ale tak, ako vždy keď som na bicykli, urobím všetko čo bude v mojich silách," napísal na svoj facebookový profil.

Organizátori majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v anglickom Yorkshire museli pristúpiť tesne pred štartom nedeľňajších pretekov s hromadným štartom mužov k zmene trasy. Donútilo ich k tomu zlé počasie, hustý dážď a stojaca voda v severnej časti nájazdového okruhu.

Pôvodná trasa mala až 285 km a pretekári mali odštartovať o 9.30 SELČ. Po zmenách sa dĺžka skrátila na 261 km a začiatok posunuli na 10.00 SELČ. Cyklisti mali pôvodne absolvovať 187 km dlhý nájazd z Leedsu do cieľového mesta Harrogate. Práve v tejto časti však spôsobilo počasie najväčšie problémy a tak ho organizátori skrátili a odpadli aj dva z pôvodne troch kopcov v tomto úseku - Buttertubs Hill (5,8 km, 5,2%) a Grinton Moor Hill (4,4 km, 5,3%). Priamo v Harrogate malo nasledovať sedem 14-kilometrových okruhov s jedným stúpaním na Harlow Moor (1,2 km, 5,2%), po novom ich pôjdu až deväť.

Okrem Sagana si brúsi zuby na titul viacero pretekárov z tradičných cyklistických krajín. Veľmi silný tím postavili opäť Belgičania, ktorí vsadili na dvoch lídrov - Grega van Avermaeta a Philippea Gilberta. Belgičania majú v tíme aj hviezdneho mladíka Remca Evenepoela, ktorý bol strieborný v časovke. Holanďania vsádzajú na supertalentovaného Mathieua van der Poela, Francúzi na všestranného Juliana Alaphilippea, ktorý tento rok nosil 14 dní žltý dres na Tour de France. Austráliu povedie opäť Saganov dlhoročný konkurent Michael Matthews, Taliani veria Matteovi Trentinovi. Podľa odborníkov má dobrú šancu aj Kazach Alexej Lucenko, ktorý zažíva jednu z najlepších sezón v kariére, v domácich farbách by mal bojovať o popredné priečky šprintér Ben Swift. Titul obhajuje Španiel Alejandro Valverde, tridsaťdeväťročný veterán je špecialista na kopce, no počas svojej dlhej kariéry už mnohokrát ukázal, že je nevyspytateľný a dokáže sa presadiť na akejkoľvek trati.

No tak uvidíme! Bude to určite zaujímavé!

Zdroj: TASR