Od zajtra MS v rýchlostnej kanoistike!


Naši zabojujú aj o olympijské miestenky! Držíme palce!

V maďarskom Szegede sa vo štvrtok aj za účasti 13 slovenských reprezentantov naplno rozbehnú MS v rýchlostnej kanoistike, ktoré sú zároveň olympijská kvalifikácia. Najväčším želiezkom v ohni bude štvorkajak na 500 m v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Adam Botek. Pre K4 budú MS jedinou šancou dostať sa na OH 2020, účasť v Tokiu si vybojuje desať lodí.

Slovenská "káštvorka" sa na vrchol sezóny pripravovala striedavo na domácej vode a v maďarskom Szolnoku. "V sobotu sme sa vrátili zo záverečného sústredenia v Szolnoku. Cítime sa v pohode. Vieme, že máme na to, aby sme na svetovom šampionáte dosiahli úspešný výsledok. Naším cieľom je skončiť do šiesteho miesta a vybojovať pre Slovensko štyri miestenky na OH v Tokiu. Zo Szegedu sa síce kvalifikuje desať lodí, no musia tam byť zastúpené minimálne štyri kontinenty. Bude to náročné, päťstovka je krátka trať a musíte mať aj šťastie. Stačí, ak niekto na štarte zle potiahne loď alebo sa mu vyšmykne pádlo a je po nádejach. Na podujatí Svetového pohára v Duisburgu i na II. európskych hrách v Minsku sme však ukázali, že dokážeme konkurovať najlepším lodiam. Súperov poznáme, najväčšími favoritmi budú Nemci, treba počítať aj so Španielmi, Rusmi, Bielorusmi, Maďarmi, Francúzmi a Čechmi. Ak by sme získali medailu, bol by to bonus," povedal pre TASR Vlček.

Historicky najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista má na Szeged tie najlepšie spomienky. Na MS 2006 získal spoločne s bratmi Richardom a Michalom Riszdorferovcami a Róbertom Erbanom v K4 na 500 m zlato. V roku 2011 sa tešil z najcennejšieho kovu v K2 na 1000 m po boku Petra Gelleho. "Mám to tam rád. Je to veľmi pekný areál s výbornou atmosférou. Pred tohtoročnými MS organizátori zväčšili tribúny, určite pripravili aj ďalšie novinky a "vychytávky". Na šampionát sa veľmi teším, bude to sviatok svetovej kanoistiky," dodal desaťnásobný majster sveta.

Premiérová olympijská kvalifikácia čaká na Samuela Baláža. "Háčik" štvorkajaka oslávi v nedeľu, v deň vyvrcholenia MS, dvadsiate narodeniny. "Nemám strach, teším sa na to. Trochu tréma bude, ako pred každými pretekmi, ale obavy určite nie. Máme výborne natrénované. Cítime sa v lodi všetci dobre a naša formu graduje," povedal Baláž slovenským médiám pred odchodom do dejiska šampionátu. Hoci už len účasť na MS v Szegede bude preňho zážitkom, hlavný cieľ je jasný: "Erik Vlček mi hovoril, že majstrovstvá v Szegede sú niečo úžasné, výborná atmosféra i podmienky, takže sa teším. Najdôležitejšie však budú olympijské miestenky. Tréneri hovorili, že musíme skončiť do prvej šestky, to je cieľ. Verím, že máme na to. Medaila by nás potešila, ale ak skončíme štvrtí a získame miestenky na OH, budeme spokojní." 

Ivana Mládková zabojuje o olympijskú miestenku v K1 na 500 i 200 m. Na šampionát sa pripravovala v Nórsku i v domácich podmienkach: "Po EH v Minsku sme sa s trénerom zamerali najmä na dvojstovku. V tejto sezóne tam v šprinte boli rezervy v rýchlosti, preto som sa snažila zvýšiť frekvenciu pádlovania. Dúfam, že sa to odzrkadlí na MS. Kanál v Szegede nie je môj najobľúbenejší, lepšie sa mi súťaží v Duisburgu. Urobím však všetko pre to, aby som skončila do piateho miesta a vyjazdila si olympiádu. Som zvedavá, ako to bude v Szegede prebudované. Teším sa na atmosféru, pre športovcov je super pocit jazdiť pred veľkou diváckou kulisou."

V C1 na 200 m sa o miestenku do Tokia popasuje Gabriela Ladičová, úradujúca dvojnásobná majsterka Európy v kategórii do 23 rokov. V singloch si miestenky na OH 2020 vyjazdí päť najlepších pretekárov, v debloch prvých šesť posádok. Medailové ambície má aj druhý slovenský štvorkajak na neolympijskej 1000 m trati v zostave Denis Myšák, Ákos Gacsal, Gábor Jakubík, Juraj Tarr. V K1 na 5000 m patrí ku kandidátkam na cenný kov Mariana Petrušová, ktorá na EH v Minsku získala na tejto trati bronz.    
            
      Slovenská nominácia na MS v rýchlostnej kanoistike v Szegede:
      Ženy 200 m
      K1 Ivana Mládková
      C1 Gabriela Ladičová
      Ženy 500 m
      K1 Ivana Mládková
      C1 Gabriela Ladičová
      Ženy 1000 m
      K1 Mariana Petrušová
      Ženy 5000 m
      K1 Mariana Petrušová
      
      Muži 500 m
      K1 Peter Gelle
      K4 Samuel Baláž - Erik Vlček - Csaba Zalka - Adam Botek
      C1 Matej Rusnák
      Muži 1000 m
      K1 Peter Gelle
      K2 Ákos Gacsal - Gábor Jakubík
      K4 Denis Myšák - Ákos Gacsal - Gábor Jakubík - Juraj Tarr
      C1 Matej Rusnák

Zdroj: TASR