Preplával slovenský Dunaj na kanoe z PET fliaš.


172 km na vlastnoručne vyrobenom kanoe!

Zdroj: Tomáš Ščepka

Bratislavský vodák Tomáš Ščepka sa poriadne hecol! Na vlastnoručne vyrobenom kanoe z PET fliaš splavil Dunaj od rakúsko-slovenskej po slovensko-maďarskú hranicu, teda spod Devína po prvú maďarskú obec Szob. Predstavuje to 172 riečnych kilometrov. "V skutočnosti to bolo o trochu viac, pretože sme mali zopár odbočiek. Loďka bola dosť pomalá, tak prejsť denne priemerne 45 kilometrov bolo tak akurát. Splav trval štyri dni," zosumarizoval svoju plavbu Tomáš.

A Mary sa  s Tomášom o jeho plavbe porozprávala:

Skúsený vodák, ktorý je súčasne členom predstavenstva Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK) chcel svojím projektom PET kanoe priblížiť ľuďom dunajskú prírodu a vzťah k rieke, ale aj poukázať na najpálčivejšie environmentálne témy, ako napríklad plastový odpad, a diskutovať o jednom z aktuálnych problémov.

"Nie som odborník ani na plastový odpad, ani na prírodu, ale som vodák, ktorý trávi čas v prírode a využíva vo svojom živote plasty. Takže nechcem nikoho poučovať, čo má ako robiť, skôr chcem názorne ukázať, čo máme okolo seba a že sa to oplatí chrániť," uviedol pre TASR.

Jeho PET kanoe bolo skonštruované prevažne z odpadového materiálu. Kostru tvorili časti starých bežeckých lyží, drevené laty a dosky. Na loďke sa nachádza približne 280 PET fliaš, ktoré sú natlakované a pospájané prevažne kovovým a plastovým drôtom. "Dokopy je to asi 200 metrov drôtu, časť odpadového drôtu zo starých elektrických rozvodov alebo starých telefónnych liniek a časť som kúpil klasického viazacieho drôtu, čo sa dáva na paradajky," poznamenal a priznal, že skonštruovanie plavidla mu dalo zabrať.

Pôvodne sa predpokladalo, že PET kanoe skončí zlisované. "Hneď po splave sme mali v pláne odniesť fľašky na recykláciu, avšak ľudia nám písali, že je to škoda. Preto sme sa rozhodli, že si ho na leto ešte necháme a po lete poputujú 'petky' na recykláciu a dosky a drôty otcovi na záhradu," dodal Ščepka.

O projekte PET kanoe natočil Tomáš s priateľmi aj dokument.  "V dokumente ukážem, že v Dunaji sa dá kúpať. Tiež nemám problém si v Dunaji umyť jablko a zjesť ho, v niektorých iných riekach by som to nespravil," poznamenal.

Na záver Tomáš dodáva: "Keď sme dostali odpad na brehy a do riek či morí, mali by sme ho odtiaľ aj odstrániť a udržiavať prírodu v prírodnom stave."

Zdroj: TASR