Dnes by oslavoval narodeniny Freddie Mercury!


Spevák kapely Queen sa narodil pre 73 rokmi.

Jedna z najvýraznejších osobností svetovej rockovej hudby druhej polovice 20. storočia Freddie Mercury, vlastným menom Frederick Bulsara sa narodil 5. septembra 1946 na ostrove Zanzibare. Do trinástich rokov navštevoval internátnu školu v indickom meste Bombaj. V roku 1959 sa rodina presťahovala do Anglicka. Po ukončení strednej školy začal študovať umenie na Univerzite v Ealingu. Jeho spolužiakmi boli aj Pete Townshend, známy zo skupiny Who či Ron Wood, ktorý je gitaristom skupiny Rolling Stones.

Freddie absolvoval fakultu umenia a dizajnu. Začal skladať prvé piesne, účinkoval ako spevák v amatérskej skupine Sour Milk Sea a neskôr v skupine Wreckage. Do skupiny prišiel v lete 1969, on jej vymyslel názov Queen. Oficiálne prvýkrát vystúpili ako Queen 19. februára 1971 v londýnskej hale Hornsey Town. V júli 1973 vydali debutový album Queen aj prvý singel so skladbou Keep Yourself Alive.

Ich štvrtý štúdiový album A Night At The Opera, vydaný v novembri 1975 bol prvým, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Spolu s Queen nahral Mercury 15 albumov, ten posledný Made In Heaven vyšiel už po jeho smrti v novembri 1995. Venoval sa aj sólovým projektom, v máji 1987 sa do hitparády dostala jeho verzia skladby Great Pretender. Vydal dva albumy, Mr. Bad Guy v apríli 1985 a Barcelona v októbri 1988. Slávna cesta štvorice Queen skončila 24. novembra 1991, keď Freddie Mercury zomrel vo veku 45 rokov v Londýne.

Pod názvom Bohemian Rhapsody nakrútil režisér Bryan Singer životopisný film o skupine a jej protagonistoch, premiéru mal 24. októbra 2018.


GZA na koncerte kapely Queen!

GZA na koncerte kapely Queen!


Zdroj: TASR