V Londýne otvoria výstavu venovanú kapele The Clash!


Múzeum Londýna bude vystavovať predmety viažuce sa k tejto punkrockovej legende.

Zdroj: THE CLASH

Ak budete v období od 15. novembra 2019 do jari 2020 v Londýne, určite si nenechajte ujsť bezplatnú výstavu s názvom "The Clash: London Calling".

Spolu s ďalšími desiatkami osobných predmetov viažucimi sa k tejto formácii bude v Múzeu Londýna vystavená aj legendárna basová gitara, ktorú v roku 1979 na pódiu počas koncertu rozbil basgitarista The Clash - Paul Simonon. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia Sky News.

Basová gitara značky Fender Precision Bass, ktorú Simonon zničil v návale hnevu na predstavení v New Yorku, je všeobecne považovaná za jeden z najslávnejších hudobných nástrojov v histórii rocku. Čiernobiela fotografia, ktorá tento moment zachytáva, bola neskôr použitá na prednom obale tretieho albumu skupiny London Calling. Fotografia je zároveň hodnotená ako najikonickejšia snímka rockovej kultúry všetkých čias.

Simonon rozbil svoju basovú gitaru 21. septembra 1979 v newyorskom Palladiu, keď zistil, že fanúšikom nie je dovolené vstať zo svojich sedadiel. "Frustrovalo ma to až tak, že som zničil túto basovú gitaru. Nanešťastie, človek má sklon ničiť veci, ktoré miluje," uviedol v rozhovore z roku 2011 Simonon.

Na výstave si okrem "rozbitej gitary" bude môcť verejnosť pozrieť viac než 100 osobných predmetov z archívu skupiny, ktorá bola na scéne v rokoch 1976-1986. Medzi sprístupnenými exponátmi bude i zápisník s rozpracovanými textami zosnulého frontmana skupiny Joea Strummera či paličky hráča na bicie nástroje Toppera Headona.

"Táto výstava poskytne vzrušujúci pohľad na zriedka prístupné osobné predmety, ktoré rozprávajú príbeh o tom, čo London Calling znamenal a stále znamená pre celú jednu generáciu," uviedla kurátorka Múzea Londýna Beatrice Behlenová. 

Zdroj: TASR