Umelci podporujú Led Zeppelin v spore o autorské práva!


Už viac ako 123 umelcov prejavilo podporu kapele v spore o "Stairway To Heaven".

V septembri sa bude rozhodovať o tom, či sa znovuotvorí súdny proces týkajúci sa legendárnej balady Stairway To Heaven. Kapela Led Zeppelin bola pôvodne obvinená z plagiátorstva sklady Taurus od kapely Spirit, ktorá vyšla tri roky pred Stairway To Heaven. Prípad sa sústredil na zostupnú akordovú sekvenciu na začiatku piesne Led Zeppelin.

V roku 2016 súd rozhodol v prospech Led Zeppelin. Robert Plant a Jimmi Page boli zbavení  obvinenie z plagiátorstva. V roku 2018 ale odvolací súd rozhodol o obnovení procesu kvôli údajným chybám pôvodného senátu. Právnici Led Zeppelin toto rozhodnutie napadli, a tak odvolací súd zasadne ešte raz v septembri v San Franciscu.

Viac ako 123 umelcov, medzi ktorými sú  napríklad kapela Tool, Rob Halford z Judas Priest, Nancy Wilson z Heart alebo Mike Shinoda z Linkin Park, vyjadrujú svoju podporu kapele Led Zeppelin a zaslalo odvolaciemu súdu dokument. Podľa nich rozhodnutie proti Led Zeppelin by poškodil kreativitu „hudobného priemyslu všeobecne“, a v budúcnosti by spôsobil „nadmerné a neoprávnené súdne spory“.