GZA spomína na koncert KoRn v Bratislave!


Ako by to mohlo v máji vyzerať.

Zdroj: PRO Music

KORN, Bratislava 4.4. 2017

Tento rok to vyzerá s koncertmi naozaj výborne. Na Slovensko sa opäť chystajú skutočné rockové hviezdy a medzi tie najväčšie určite patria aj kalifornský KoRn. A práve ich májová zastávka je aj dôvodom môjho blogu.

KoRn sú jedna z mála moderných kapiel, ktoré skutočne zmenili hudbu a priniesli niečo nové. KoRn predstavili v roku 1993 svetu NU Metál a ich vzor neskor nasledovali kapely ako Limp Bizkit, Slipknot alebo aj metalová Sepultura s ich doskou Roots.

Musím za seba priznať, že som tvorbu KoRn síce nikdy úplne nesledoval, ale ich najväčšie hity mojim ušiam samozrejme neušli. Úplnou samozrejmosťou je album „Follow The Leader“ z roku ´98 a taktiež nasledujúci album kapely „Issues“. V tej dobe už ale boli Korn celosvetovým fenoménom. Dnes už majú páni za sebou dokopy trinásť albumov a práve poslednú z nich s názvom „The Nothing“ prídu odprezentovať v rámci ich turné tento rok do Bratislavy.

Dnešný blog bude mojou spomienkou na ich zatiaľ poslednú slovenskú návštevu, teda na rok 2017. KoRn vtedy prišli predstaviť nášmu publiku ich vtedajšiu novinku „The Serenity and Suffering“ a okrem noviniek priniesli klasicky tú najlepšiu show plnú tradičných Korňáckych hitov.

Bol to môj prvý zážitok vidieť KoRn naživo, a tak som úplne nevedel, čo mám čakať. Predtým som pozeral akurát nejaké záznamy z ich vystúpení, a tak som mal aspoň trošku ako taký obraz, no zažiť kapelu naživo je vždy neporovnateľný zážitok. A KoRn predčili všetky moje očakávania!

Do posledného miesta zaplnená hala bratislavského NTC naznačovala už od vstupu výbornú atmosféru, a to ešte ani koncert nezačal. KoRn priniesli so sebou do Bratislavy okrem stageu plného lediek aj dve predkapely, nemeckých deathcoristov Heaven Shall Burn a texasskú superskupinu HellYeah!. Kapely zahrali štandardné sety, ktoré mňa konkrétne veľmi nezaujali, ale ich fanúšikovia si určite prišli na svoje. Ale poďme na headlinerov.

KoRn nabehli na pódium s obrovskou energiou a svoju show odpálili so skladbou Right Now, teda druhým singlom z ich dosky „Take a Look in The Mirror“ z roku 2003. Dav okamžite zareagoval a aj keď mali KoRn hneď na začiatku viditeľné problémy so spomínanou led stenou, ich koncert to nijako nenarušilo a vďaka šikovným technikom už ku koncu druhej skladby bol problém vyriešený.
A tak mohol začať skutočný kolotoč hitov z rôzneho obdobia kariéry kapely. Frontman Jonathan Davis väčšinu koncertu strávil v centre pódia aj so svojim už legendárnym stojanom na mikrofón z dielne umelca a autora votrelca H.R. Giegera. Čo sa týka skladieb, tak naozaj prišlo na všetky albumy. Z vtedy poslednej dosky „The Serenity and Suffering“ kapela zahrala síce len dve veci, no tak ako to už býva zvykom, novinky vždy ustupujú overeným fanúšikmi obľúbeným veciam, a presne tak to bolo aj tento večer. Za všetky spomeniem skladby Somebody Someone, Coming Undone s introm Queeňáckej himny We Will Rock You, Make Me Bad, Twis, Good God alebo Shoots and Ladders a Blind priamo z debutovej dosky kapely. Prišlo ale aj na cover World Up od funkovej kapely Cameo, ktorý KoRn vydali v roku 2004 ako súčasť svojej výberovky Greatest Hits. Aj ten určite patril medzi tie najväčšie high lighty večera. Potom už tradične prišlo aj na prídavky. Tie boli síce len dva, ale poriadne. Na záver vybrali Korn tie najsilnejšie karty a prídavky v podobe Falling Away From Me a Freak on The Leash už jednoducho odspievala s KoRn skutočne celá vypredaná hala. Musím za seba povedať, že to bol naozaj obrovský zážitok. KoRn to jednoducho vedia! Na scéne sú tento rok 27 rokov, majú jedinečný a nenapodobiteľný zvuk a hudobne majú čo ponúknuť skutočne všetkým fanúšikom rocku.

Ja už sa neviem dočkať, kedy ich opäť uvidím a vy si ich tiež nenechajte ujsť.

Ich show jednoducho stojí za to!