Ako GZA nikdy nevidel Motörhead.


Prinášame ďalšiu časť GZOvho koncertného blogu.

Vo svojich blogoch väčšinou opisujem moje pocity a zážitky z koncertov mojich obľúbených kapiel, ale tentokrát som sa rozhodol, že napíšem o tom, ako mi ušla jedna z najväčších rockových legiend vôbec.

Ian Fraser "Lemmy" Kilmister je jednoznačne jedna z najzásadnejších osobností rocku ako takého a jeho životný príbeh je ako vystrihnutý z rockovej biblie. Sex, Drugs and Rock“N”Roll je pre niekoho len taká klišé fráza, ale pre Lemmyho to bol životný štýl. Legenda hovorí, že cez postel mu prešli tisícky žien a povedzme si otvorene, musel mať neuveriteľnú charizmu, keďže ako všetci dobre vieme, fešák to teda veľký naozaj nebol. No celá táto legenda musela začať už pri jeho narodení. Lemmy sa totiž narodil presne na Vianoce, konkrétne 24.decembra 1945. Na scéne pôsobil od svojej dvadsiatky a na pódiu ostal viacmenej až do svojej smrti, ale k tomu sa ešte dostaneme.

Ian Fraser Kilmister začal svoju kariéru ako bedňák Jimiho Hendrixa, čo treba povedať, že je základ hodný jeho neskoršej hudobnej kariéry. Odrazovým mostíkom pre neho bolo pôsobenie v londýnskej kapele Hawkwind, v ktorej vydržal len necelých päť rokov, a z ktorej bol vyhodený už v tej dobe pre jeho problémy s drogami. Asi to tak malo byť, keďže práve jeho vtedajší vyhadzov stál za založením jeho vlastnej kapely Motörhead. A úspech sa dostavil viacmenej okamžite. Po troch vydaných doskách, už v roku 1980 s vydaním dnes už legendárnej dosky Ace of Spades, každý pochopil, že sú Motörhead niečím špeciálni. A nielen tým, že Lemmy je vynikajúci songwritter a textár. Veľkú rolu tu hral celkový zvuk kapely, ktorý je aj do dnešného dňa jedinečný a nenahraditeľný. Lemmy s kapelou vydal počas 40 rokov na scéne 22 albumov, a práve poslednú Black Magic z augusta roku 2015 mali odprezentovať aj na ich bratislavskom koncerte.

No a tu sa dostávame k tomu môjmu koncertnému prúseru. Motörhead hrali na Slovensku a v okolí počas posledných 20 rokov viackrát, ale ako sa hovorí, nikdy nie je ten správny čas, a tak sa stalo, že mi stále unikali. A práve preto som mal obrovskú radosť, keď v lete roku 2015 oznámili termín ich bratislavského koncertu. Ten sa mal inak odohrať 17.februára v roku 2016. Tak ako všetci fanúšikovia kapely, aj ja som sa už na koncert veľmi tešil. V lete 2015 ešte odohrali Motörhead koncert na neďalekom maďarskom festivale VOLT, ale aj túto možnosť som si nechal ujsť. A práve to bola asi tá najväčšia chyba. Bratislavský koncert sa už nekonal.

Lemmy tak ako prišiel na tento svet vo veľkom štýle, aj z tohto sveta odišiel. Zomrel totiž štyri dni po oslave svojich 70 narodenín, presne 28.12.2015. Aj keď sa hovorí, že zomrel na neskoro diagnostikovanú rakovinu prostaty, treba povedať, že s jeho neuveriteľným životným štýlom zahrňujúcim časté užívanie drog, nadmerné pitie alkoholu a taktiež fajčenie, bol jeho vek viacmenej zázrakom.

Hovorí sa, že Lemmy vypil počas každého koncertu fľašu whisky alebo čohokolvek tvrdého a hudba Motörhead bola minimálne tak tvrdá ako každá jedna fľaša, ktorá počas jeho života padla.
V hudbe Motörhead je všetko to, čo chce mať každá kapela, ktorá hrá rockovú hudbu. Tvrdosť, ráznosť, energiu a muzikanstvo, ktoré bolo v ich hudbe všade prítomné. Naozaj veľmi ľutujem, že som si týchto velikánov nechal ujsť.

Kapela Motörhead samozrejme po Lemmyho smrti okamžite zanikla. Bez Lemmyho jednoducho nie je Motörhead. Ale ak by ste chceli vidieť aspoň ostatných členov jeho kapely naživo, táto možnosť tu stále je. Bubeník Mikky Dee je momentálne stálym členom nemeckých heavy legiend Scorpions a gitaristu Phila Campbella môžete vidieť s jeho vlastnou kapelou Phil Campbell and the Bastard Sons.

A moje odporúčanie na záver…ak chcete vidieť a zažiť akúkoľvek kapelu naživo, nezaváhajte…nikdy neviete, kedy je vaša posledná šanca!

A toto je video práve zo spomínaného festivalu VOLT: