GZA na koncerte Slasha!


Slash’s Snakepit, Bratislava, Zimný štadion Ondreja Nepelu, 16.6.1995

Aj keď sa momentálne už nejaký ten piatok čaká na nový album Guns N' Roses a Slash koncertuje po svete s jeho projektom Slash feat. Myles Kennedy and the Conspirators, v roku ´95 to bolo všetko inak. No a práve o tomto období bude nasledujúci blog.

Deväťdesiate roky boli pre členov Guns N' Roses skutočne náročné. Po dvoch dokonalých doskách a nekonečnom turné ostala totiž kapela úplne bez energie. V roku ´93 kapela síce ešte stihla vydať album coverov s názvom Spaghetti Incident?, ale keď prišlo na nahrávanie nového materiálu, nastali problémy. Aj keď mal Slash kopu dobrých nápadov, Axlovi sa nezdali dostatočne dobré, no a Axlové sa zase nepozdávali zbytku kapely. Nebudem to tu zbytočne rozpisovať, lebo všetci dobre viete ako to nakoniec dopadlo. V každom prípade v roku ´94 z čistej frustrácie zakladá Slash spolu s bandou hviezdnych kamošov kapelu Slash’s Snakepit a už v priebehu roka vydávajú parádnu dosku It's Five O'Clock Somewhere. Vo vtedajšej zostave kapely bola skutočná elita scény. Matt Sorum, Gilby Clarke a Slash z Guns’N Roses, Mike Inez z Alice In Chains a jediný nie úplne známy bol v tej dobe spevák kapely Eric Dover, ktorý pred tým fungoval ako gitarista indie rockovej kapely Jellyfish. Na dosku ale hudobne nakoniec prispeli viacmenej všetci členovia Guns N' Roses okrem Axla.

Aj keď nemal album It's Five O'Clock Somewhere nejaké hitové ambície, predalo sa ho celosvetovo cez milión kusov a v americkej Billboard chart sa s ním páni dostali na 70te miesto.
Keďže sa albumu prekvapivo naozaj darilo, bolo jasné, že treba ísť na turné. A práve vrámci turné k albumu It's Five O'Clock Somewhere sa predstavil Slash’s Snakepit aj v Bratislave.

Slash s kapelou v Bratislave vystúpil v rámci festivalu Rock Pop 95 a treba povedať, že to bol skutočne večer nabitý tým najkvalitnejším rockom.
Aj keď Slash na turné nakoniec nemohol zobrať kompletnú zostavu, ktorá album nahrala, nikto nebol na koniec sklamaný. Do Európy prišla kapela v zostave s členmi vtedajšieho projektu Zakka Wyldea Pride and Glory. Tak namiesto Matta Soruma a Gilbyho Clarka mohli funúšikovia zažiť naživo Briana Tichyho na base s Jamesom LoMenzom za bicími. Len pre priblíženie, týchto pánov ste okrem spomínaného projektu Pride and Glory mohli vidieť hrať napríklad s Whitesnake, Black Label Society, Megadeth, alebo aj s Billy Idolom či Ozzym. Jednoducho sa jedná o top hudobníkov. A presne to na čele so Slashom ukázali aj na ich bratislavskom koncerte. V rámci playlistu odpálili Slash’s Snakepit dokopy 14 vecí a medzi nimi aj pár zaujímavých prekvapení. Počas koncertu totiž zazneli aj dve veci zo sólo projektu Gilbyho Clarka a nakoniec ako prídavok aj cover Shot Down In Flames od AC/DC.

Čo sa mňa týka, tak pre mňa boli jednoznačne najzásadnejšími bodmi večera single Good To Be Alive a Beggars & Hangers-On, ktoré mám aj teraz veľmi rád, ale to samozrejme nebolo všetko. Slash aj s jeho kapelou všetkým dokázali, že nepotrebujú obrovské produkcie Guns N’ Roses na to, aby vedeli odohrať skvelý koncert. To, že Slash vie napísať výborné skladby, mu už nikto nezoberie. Ale v tej dobe ako som už písal, Axlovi to nestačilo, a možno práve pre tento fakt vznikol základ rozpadu vtedajšej zostavy kapely.

Pokiaľ ste o Slash’s Snakepit doteraz náhodou nepočuli, určite si ich čeknite. Fakt to stoji za to!