GZOv koncertný blog: naše narodeniny s Alice Cooperom!


Alice Cooper, Incheba Bratislava, 15.9.2019

Alice Cooper je jedna z najväčších legiend rockovej scény a na svetových pódiách stojí od roku ´68. Za sebou má celkovo 20 albumov, nejaké tie Epčka a v nedeľu večer odohral v rámci našich 5tych rádiových narodenín a taktiež svojho Ol‘Black Eyes Is Back Tour svoj historicky druhý bratislavský koncert. Ale, poďme pekne poporiadku.

Minulá nedeľa bola jednoducho pre rockový večer ako stvorená. My ako Rádio Anténa Rock sme oslavovali svoje 5-te narodeniny a pred halou Incheby už od 18tej hodiny postávali davy fanúšikov. Ako sme zvyknutí z koncertov kapely Kiss, tak aj v prípade koncertu Alica Coopera boli desiatky ludí pomaľovaných Alicovým tradičným hororovým make-upom, čo len dotváralo skvelú predkoncertnú atmosféru.

V roli predskokana sa predstavili južanskí rockeri Black Stone Cherry. Odpálili svoj set skladbou Burning z ich zatiaľ posledného albumu Family Tree a vrámci svojho času, celkovo odohrali deväť skutočne našlapaných vecí. No aj napriek ich hudobnej dokonalosti, sa dav už jednoznačne nevedel dočkať hlavnej hviezdy večera.

Tá vybehla na pódium okolo 21. hodiny a treba povedať, že skutočne vo veľkom štýle. Alice sa hneď v úvodnej hitovke Feed My Frankenstein zo začiatku 90tych rokov predviedol vo svojom sviatočnom červeno-vínovom kostýme s klobúkom a s už spomínaným legendárnym make-upom. Aj napriek svojmu veku (71 rokov), žiaril neskutočnou energiou, ktorou si okamžite získal bratislavské publikum a klasiku No More Mr.Nice Guy z dosky Billion Dollar Babies už s ním spievala skutočne celá Incheba vrátane mňa samého.:) Alice Cooper je známy svojim hudobným perfekcionizmom a tým, že sa už roky obklopuje len top hudobníkmi. To bolo koniec koncov cítiť už pri prehliadke stánku s merchom, kde predávali okrem klasických vecí aj podpis karty celej kapely, čo naozaj nie je úplným štandardom. A kvalita sa ukázala okamžite. Celá kapela šlapala ako hodinky a aj vizuálne dotvárala celkový teatrálny dojem show. Popri hitoch ako I‘m eighteen, Raped and Freezen, alebo aj mojich najobľúbenejších Bed Of Nails a Poison, ktoré patrili pre mňa jednoznačne k highlightom večera, dostali sólo priestor postupne všetci členovia Alicovej kapely. Ale nešlo len o muziku.

Tým, že je Alice Cooper krstným otcom hororového rocku, dočkali sme sa samozrejme aj legendárneho divadla. Menenie kostýmov, kazajka, zlá sestra, príšery, to všetko bolo súčasťou našich narodenín. Alice nenechal naozaj nič na náhodu a v rámci skladieb Dead babies a I love the dead, prišlo aj na imaginárne sekanie dieťaťa, slávnu gilotínu, či obrovskú chodiacu bábiku. Bola to jednoducho Horror Show ako sa partrí! No ako keby toho nebolo už aj tak dosť, nakoniec sme sa dočkali podareného mixu skladby School‘s Out s nie menej legendárnou vecou Another Brick In The Wall od Pink Floyd.

Za mňa to bol skutočný zážitok. Alica som videl prvý krát a išiel by som okamžite znova. Nie nadarmo sa hovorí, že títo starí rockeri vedia...je to jednoducho tak! A ja som rád, že tento krát sme si túto kvalitu mohli vychutnať práve na narodeninách nášho rádia.
Už teraz som zvedavý, čo bude o rok:)

GZA