GZA na koncerte kapely Queen!


Queen a Paul Rogers, Praha O2 Aréna, 31. október 2008

Minulý týždeň sme to mali u nás v rádiu, dalo by sa povedať, prequeenované. V sobotu sme si dali v našom programe Anténa Rock Live ich výborný koncert a v nedeľu v relácii Backstage sa Queenu venovali aj SiFon s Tomášom Holetzom. No a ja s Mary sme to mali asi najlepšie. My sme si dali s našimi poslucháčmi naživo v rámci letných hecovačiek koncert našej domácej coverovej kapely Queen Show. A musím povedať, že to chalani dali naozaj parádne. Práve pri ich koncerte som si zaspomínal aj na pražský koncert Queenov, ktorý som zažil v roku 2008, a práve o ňom bude dnešný bloq. Ale poďme pekne po poriadku.

Keď v roku 91 zomrel frontman kapely Queen Freddie Mercury, nikto by neuveril, že to páni ešte dajú niekedy dokopy. A už vôbec nie, že tu budú ešte aj po 28 rokoch a v plnej sile.
Áno, minulý rok bol vďaka filmu Bohamian Rhapsody naozaj rokom kapely Queen, no na návrate Queeni začali pracovať už pár rokov od milénia. Po Freddieho smrti to mali pozostalí Queeni naozaj ťažké. Aj keď sa na tribute koncerte na Londýnskom Wembley za mikrofónom vystriedali viacerí skvelí speváci, bolo až nepredstaviteľné, že by niekto v kapele Freddieho skutočne nahradil. Kapele Queen nepomohol ani fakt, že len dva roky od vydania Freddieho posmrtnej dosky Made In Heaven v roku 97 opustil kapelu aj basák John Deacon, ktorý sa dobrovoľne odobral na hudobný dôchodok. Odkaz Queenu tak ostal len na pleciach gitaristu Briana Maya a bubeníka kapely Rogera Taylora.

Aj keď sa Queeni sem tam ukazovali na rôznych zväčša charitatívnych akciách v sprievode rôznych frontmanov, stále uvažovali nad skutočným návratom na svetové pódia. V roku 2004 vystúpili Queen spolu s frontmanom legendárnych kapiel Free a Bad Company Paulam Rogersom pri príležitosti uvedenia kapely do anglickej hudobnej siene slávy a už v priebehu pár mesiacov sa kapela pod názvom Queen + Paul Rogers vydáva na prvé svetové turné od roku 86. V roku 2008 dokonca v tejto zostave vydáva aj novinkový album s názvom The Cosmos Rock, a práve na tomto turné som ich zažil live.

Keď sme s Tuleňom zo Slobodky dostali od českej pobočky spoločnosti EMI lístky na ich pražský koncert, nevedeli sme, čo máme čakať. Bolo nám jasné, že to hudobnícky bude výborné, no Queen bez Freddieho? Nevedeli sme si to veľmi predstaviť. No musím povedať, že sme boli nakoniec veľmi milo prekvapení.

Queeni s Paulom Rogersom za mikrofónom začali svoj set rovno vypalovačkou Hammer To Fall z výbornej dosky The Works, a tak sa energia z pódia okamžite rozľahla celou vypredanou O2 Arénou. Aj keď prejav Paula Rogersa ani zďaleka nepripomínal Freddieho, jeho interpretácia Queeňáckych hitov bola minimálne zaujimavá a hlavne nerušivá. Samozrejme pre nás fanúšikov rockovej hudby to bol sviatok. Vidieť po kope hrať dvoch členov Queen spolu s frotmanom ako je Paul Rogers, to sa naozaj nestáva často.

Počas večera postupne zazneli klasické vypalovačky ako Tie Your Mother Down, I Want It All, moja obľúbená Fat Bottomed Girls alebo I Want to Break Free. No do playlistu kapela v rámci tohoto turné zaradila aj svoje novinky z albumu The Cosmos Rock. A tak si fanúšikovia mohli aj naživo vychutnať pesničky ako C-Lebrity, Surf’s Up…School’s Out, We believe, alebo titulnú vec z dosky Cosmos Rockin’, ktorú Queen zaradili medzi prídavky.