Prvý koncertný zážitok GZU!


Metallica v Bratislave. Pamätáte sa na to aj vy?

Zdroj: GZA

Metallica – Bratislava, 8. jún 1993, štadión Inter

Metallica v máji otvorila tohtoročnú európsku časť ich World Wired Tour vypredaným koncertom v Portugalskom Lisabone, a tak som sa rozhodol, že vám priblížim svoj prvý zážitok s touto ikonickou kapelou a zároveň to bol aj môj úplne prvý koncertný zážitok vôbec.

Písal sa rok 93 a ja som končil prvý ročník na strednej. Nikdy som sa neradil medzi nejakých dobrých žiakov, ale tento rok vyzeral katastrofálne. Už na pol roka som mal veľký problém s fyzikou a ani na konci roka to nevyzeralo so mnou ružovo. Ale prečo o tom píšem? Je to jednoduché, totiž práve opravená známka z fyziky bola moja vstupenka na koncert kapely Metallica!

Dodnes si pamätám, ako som sa na koncert obliekol. Biele tričko Guns´N´ Roses: Welcome To The Jungle, čierne jeansy a samozrejme červeno-čiernu flanelku okolo pása J

Keď som dorazil pred štadión, stále som mal strach, či sa vôbec dostanem dnu. Všetky koncerty tejto kapely boli totiž vypredané, no Bratislava bola v tomto inde. Lístok som kúpil bez problémov a keď som vošiel na štadión, okamžite som pochopil, že ohľadne účasti bude tento koncert obrovský prúser. Štadión bol plný ledva do štvrtiny, a na to Metallica určite nebola zvyknutá.

Ten večer otvárali anglický rockeri The Cult s vynikajúcim Ianom Asburym za mikrofónom. Aj keď som v tej dobe ich tvorbu veľmi nepoznal, ich set bol vynikajúci. V Bratislave mali ako support vystúpiť okrem kapely Metallica aj moji najobľúbenejší grunžeri Alice In Chains. Tí nakoniec ale do Európy nedorazili, a tak v ten večer za nich zaskakovali reprezentanti trashmetalovej veľkej štvorky Megadeth.

Megadeth mali v tej dobe veľmi úspešné obdobie a s albumom Countdown To Extinction bodovali v rockových hitparádach po celom svete. Počas ich setu zadelili desiatku tých najväčších hitov kapely a svoj set uzavreli coverom Anarchy in the UK od punkových legiend Sex Pistols. Bol som jednoducho vo vytržení, ale toto bol len začiatok.

Metallica v roku 91 vydala svoj eponymný čierny album, s ktorým páni dobili naozaj celý svet a práve tento album prišli páni predstaviť aj do Bratislavy. Moje očakávania boli samozrejme obrovské. Čo sa pódia týka, tak Metallica ich má premyslené do detailov už od čias …And Justice For All a ani tentokrát to nebolo inak. Naozaj monštrózny stage s rôznymi rampami zdobili po bokoch dve plachty s lepkami a v strede za bicími bol had, ktorý reprezentoval aktuálny čierny album, jednoducho krása. Inak práve Metallica ako jedna z mála metalových kapiel nemala už v tej dobe na pódiu žiadne aparáty. Ale to len tak na okraj:)

Svoje vystúpenie začala sebavedomá štvorica metalových bohov James Hetfield, Lars Ulrich, Jason Newsted a Kirk Hammett za relatívneho svetla s tónmi skladby The Ecstasy Of Gold od Ennia Morriconeho, ktorú používa Metallica ako intro pri svojich vystúpeniach dodnes. No a po tomto úvode nasledovalo neuveriteľné metalové predstavenie. Hneď na začiatok nás všetkých okrem úvodnej Creeping Death prekvapil krátky zostrih do vtedy dlhovlasého basáka kapely Jasona Newsteda. Setlist Metallica vystavala samozrejme okolo svojej čiernej novinky, ale prišlo aj na klasiky z ich predošlého katalógu. Pokryté boli naozaj všetky albumy kapely. Metallica hrala suverénne s dokonalou presnosťou a James Hetfield spieval naozaj ako z platne. Harvester of Sorrow, Welcome Home (Sanitarium), Whenever I May Roam, alebo The Unforgiven a to bol len začiatok. Po asi ôsmych skladbách sa s prvým večerným sólom predviedol basák Jason Newsted, ktorého po mixe skladieb Orion, To Live Is To Die a The Call of Ktulu vystriedal so svojou gitarou pri ďalšom sóle Kirk Hammett. So stmievaním a s viac žiarivými svetlami samozrejme postupne pribúdali v setliste aj úplne klasiky a tak prišlo aj na For Whom The Bell Tolls, Master Of Puppets, alebo aj Seek and Destroy a Whiplash s ktorými si Metallica pripomenula svoj debut Kill Em All z roku 83. Kapela hrala naozaj ako o život a aj keď sa o Larsovi Ulrichovi často hovorí ako o nie najlepšom bubeníkovi, v tento večer hral podľa mňa bez zaváhania. Po tejto skutočne trashovej náloži sa páni prvý krát rozlúčili s Bratislavským publikom. No tento metalový večer ešte ani zďaleka nekončil.

Po návrate na pódium sa fanúšikovia na štadióne Interu dočkali vtedajšej hitparádovej bomby Nothing Else Matters, s ktorou sa od doby čiernej dosky určite začína každá rocková výučba gitary. Ďalším prídavkom v poradí bola taktiež aktuálna hitovka Sad But True, ktorú vystriedal cover Last Caress od punkových Misfits, a v ktorom Metallice zahosťoval gitarista Faith No More Jim Martin. Na veľkú radosť fanúšikov prišlo aj na protivojnovú hymnu One z dosky And Justice For All, ktorá určite patrila medzi vrcholy večera, a po ktorej sa páni rozlúčili s Bratislavou po druhý krát.

Metallica sa ale vrátila ešte posledný krát a na absolútny koniec koncertu zaznel prvý singel z čierneho albumu Enter Sandman.

Ak ste v ten večer boli na štadióne Interu, tak ste si tak ako ja odniesli so sebou okrem nejakého toho merchu aj dokonalý zážitok. Pre mňa osobne a o to dôležitejšie bolo, že to bol skutočne môj prvý veľký koncert. No a musím povedať, že práve tento večer vo mne naštartoval chuť chodiť na koncerty.

GZA

 

 

Zdroj: GZA, foto: SPARK