GZA spomína na svoj prvý koncert KISS.


GZA si zaspomínal na svoj prvý koncert KISS v Prahe v roku 1999.

Zdroj: KISS

KISS -  Praha, 18.03.1999, Športová hala

Kapela Kiss minulý rok oslávila 45 rokov na scéne a zároveň oznámila aj koniec svojej hudobnej kariéry. Ako sme ale pri Kiss zvyknutí, aj tento akt prebehne skutočne veľkolepo. Kissáci sa v rámci ich turné End Of The Road, s ktorým sa už tento mesiac prídu rozlúčiť so svojimi fanúšikmi aj do Európy, predstavia skutočne po celom svete a sľubujú už tradične tú najväčšiu rockovú show. No a tak mi napadlo, že by môj prvý koncertný blog mohol byť práve o pocitoch z môjho prvého koncertného stretnutia s týmito rockovými velikánmi.

Ale poďme pekne od začiatku. Ku kapele Kiss som sa paradoxne dostal dosť neskoro. Mal som po strednej škole a nastúpil som do svojej druhej práce v živote. A toto bol práve ten bod, kedy som sa dostal ku klasickému rocku. Pracoval som v tej dobe totiž v spoločnosti, ktorá riešila redistribúciu hudobných nosičov a aj keď bola doba streamovacích servisov vzdialená milión svetelných rokov, dostal som sa už vtedy vďaka svojej práci naozaj k všetkému, čo kedy vyšlo.

V tej dobe som prechádzal akurát obdobím, kedy som začínal rozmýšľať o vlastnej kapele a počúval som asi najviac kalifornský punk. No moji kolegovia milovali aj staré rockové klasiky a tak sme v práci často počúvali veci ako Ozzyho, Motley Crue, Pink Floyd a samozrejme aj Kiss. Počúvali sme od nich naozaj všetko výberovky, radovky, ale aj ich dokonalý unplugged.

Naozaj som si ich hudbu zamiloval a keď v roku 98 ohlásili s novinkou Psycho Circus aj svetové turné, bolo jasné, že si ich určite nenechám ujsť. Dokonalé na tom bolo aj to, že sa po rokoch do kapely v tej dobe vrátili zakladajúci členovia Peter Criss a Ace Frehley, a tak nebolo naozaj čo riešiť.

Kiss svojich fanúšikov vždy radi prekvapujú a ich koncerty naozaj patria k tomu najlepšiemu, čo môže fanúšik rocku zažiť. Dokonalý zvuk, svetlá, pyrotechnika a tradičné Kissácke kostýmy, to je jednoducho skutočne dokonalé rockové divadlo. No tentokrát v rámci Psycho Circus world tour Kiss vsadili aj na nové prvky a ako jedny z prvých ponúkli svojim fanúšikom rockovú 3D show. No a ich pražská zastávka nebola výnimkou. Myslím, že na úvod už toho bolo dosť, tak poďme na samotný koncert.

Pred športovou halou to v tento marcový večer vyzeralo ako na helloween. Takmer všetci totiž mali na tvári svoje obľúbené Kissácke líčenie a vekovo to išlo naozaj od detí až po rockerov v pokročilom veku. V roli predskokanov sa predstavili výborní kalifornskí rockeri Backcherry. Čo sa ich vystúpenia týka, musím povedať, že v ten večer Backcherry odviedli skvelú prácu a myslím, že viac ľudí si práve po tomto ich vystúpení doštudovalo ich výborný tohoročný eponymný debut. No je jasné, že aj počas ich skvelého setu už všetci netrpezlivo čakali na hviezdu večera.

Každý koncert už roky Kiss začínajú vetou “You want the best you got the best, the hottest best band in the world… Kiss” a presne na toto sme čakali. Po jej zaznení sa totiž roztočil skutočný kolotoč pyrotechniky, efektov a samozrejme hitov. Kiss vsadili na svoje klasické líčenie, tradične doplnené kostýmami a tak sa na pódiu pred vypredanou halou predstavili Kissácke alter egá, teda Paul Stanley ako The Starchild, Gene Simmones ako The Demon, Ace Frehley ako Space Ace a samozrejme Peter Criss ako The Catman. Na úvod svojho setu kapela zaradila aktuálny singel Psycho Circus, ktorý už s pomaľovanými rockermi spievala celá hala, a to bol naozaj len začiatok. Postupne sa pri skladbách Shout It Out Loud, Deuce, Do You Love Me a Firehouse striedali za mikrofónom Paul Stanley s Genem Simmonsom. No postupne prišlo na každého Kissáka a ani Ace Frehley nebol výnimkou. Ten sa okrem tradičného gitarového sóla, pri ktorom mu z jeho zrkadlovej gitary šľahajú plamene, a ktoré bolo špeciálne doplnené 3D efektami predstavil aj spevom v skladbe Shock Me. Ďalší na rade bol so svojim sólom Gene. Čas na jeho basové a samozrejme krvavé sólo prišiel pred hitom God Of Thunder. Gene už tradične počas búchania do basy v tvare sekery pľul krv, čo patrí medzi najpopulárnejšie časti každého Kissáckeho vystúpenia. A aby došlo na všetkých členov kapely, svoje sólo predstavil samozrejme aj bubeník Peter Criss. Ten počas svojho sólo času, predviedol síce nie veľmi náročné, ale o to efektívnejšie sólo obohatené rozhadzovaním paličiek, čomu sa zberatelia Kissáckych relikvií určite potešili. Samozrejme prišlo aj na úplné klasiky ako I Was Made For Loving You, Love Gun alebo Rock And Roll All Nite, ktorou väčšinou Kiss ukončujú svoje koncerty. Tento krát to bolo ale trošku inak.

Po odchode kapely sa vrátil pri prídavkoch najprv sám Peter Criss ktorý pri zvuku elektrického klavíra odspieval romantický hit kapely Beth z roku 76, ktorý s ním odspievala celá hala. Neskôr ešte zaznel v podaní celej kapely megahit Detroit Rock City, no stále to nebolo všetko. Na rad totiž ešte prišiel sám Paul Stanley, ktorý svojim sólom uviedol poslednú vec večera, skladbu Black Diamond.

Pre mňa ako fanúšika kapely, ktorý v ten večer zažil Kiss prvý krát to bol neuveriteľný zážitok. No musím povedať, že skúsení Kissáci až takí nadšení neboli. “Bolo to divadlo” zaznievalo z viacerých strán. “S Kulickom a Singerom im to hrá lepšie” alebo aj “Tá 3D show bola o ničom“.

Ja som porovnávať ale nemohol. Kiss som videl prvýkrát, a to v mojej obľúbenej a hlavne v pôvodnej zostave, a to mi už nikdy nikto nezoberie. Niekedy totiž nie je podstatné, či hrá kapela dokonale, ale či nechá na pódiu srdce a Kiss ho v ten večer v Prahe určite nechali.

Zdroj: GZA